Doteraz známe spôsoby doúpravy vody
1. Mechanická filtrácia jemná
Mechanickou filtráciou sa odstraňuje z vody vodný sliz, piesok, bahno, hrdza a zákal. Používa sa tiež ako predfiltrácia pred filtre s aktívnym uhlím.
2. Aktívne uhlie
Odstraňuje z vody chlór, nebezpečné karcinogénne trihalometány (vedľajšie produkty vznikajúce v pitnej vode pri reakcii chlóru s mikroorganizmami), rôzne organické látky, herbicídy a pesticídy, zlepšuje chuť vody, odstraňuje chlórovú chuť a nepríjemný zápach.
V kombinácii s mechanickou filtráciou je aktívne uhlie najbežnejším spôsobom doúpravy pitnej vody v domácnostiach.
3. Ionexová výmena
Na odstránenie dusičnanov a dusitanov existujú špeciálne polyméry (tzv. ionexy) vymieňače iónov, cez ktoré znečistená voda preteká a nebezpečný ión sa vymieňa za zdravotne neškodný ión. Napríklad dusitanový alebo dusičnanový anión sa vymieňa za neškodný chloridový ión alebo katión vápnika sa vymieňa za sodný katión.
4. Odstraňovanie železa a mangánu
Železo a mangán sa odstraňuje oxidáciou manganistanom draselným alebo kyslíkom a následnou filtráciou.
5. Mikrofiltrácia
Ultra jemná keramická filtrácia cez póry s veľkosťou 0,3 mikrometra, odstraňuje z vody aj mikroorganizmy - baktérie, cysty.
6. UV dezinfekcia
Zneškodňuje nebezpečné baktérie pôsobením ultrafialového žiarenia.
7. Reverzná osmóza
Zariadenia na princípe reverznej osmózy zbavujú vodu nielen škodlivých látok, ale aj všetkých minerálnych zložiek vo vode obsiahnutých a pre zdravie človeka nevyhnutných. Doúprava pitnej vody založená na princípe reverznej osmózy je vhodná len v oblastiach, v ktorých nie je zabezpečené hromadné zásobovanie obyvateľstva pitnou vodou a kde jestvujúce individuálne vodné zdroje nezaručujú požadovanú kvalitu vody. Takto upravená voda nie je sama o sebe vhodná na dlhodobú spotrebu bez zabezpečenia súčasného prísunu plnohodnotnej pitnej vody aj z iných vhodných zdrojov.