Aplikácia ČOV

Použitím zmesi enzýmov a batérií v čistiarňach odpadových vôd, septikov a žumpy s aktivačným procesom, dochádza k rozkladu vysokomolekulárnych látok rozpustených v odpadovej vode na ich fragmenty, ktoré sú ťažšie metabolizovatelné pre vláknité mikroorganizmy ako pre vločkotvorné. Tým je potlačený rast vláknitých mikroorganizmov na úkor vločkotvorných. Rozkladá škroby a cukry na jednoduché cukry. Tým sa poskytne metabolická výhoda vločkotvorným mikroorganizmom. Zvýšením počtu vločkotvorných mikroorganizmov na úkor vláknitých, dôjde k zlepšeniu sedimentačných vlastností aktivovaného kalu. Rozložením vysokomolekulárnych substrátov dochádza k zvýšeniu množstva živín v roztoku. Výhodou je, že aktivovaný kal nie je poškodzovaný a súčasne nie je nutné znižovať množstvo kalu v systéme, takže je zachovaný čistiaci efekt. Aplikácia sa prevádza priamo do aktivačnej nádrže.

Nizké vonkajšie teploty (mráz) alebo vysoké vonkajšie teploty spomalujú etabolizaciu vločkotvorných bakterií ( bakterie sú pomalé = pri mrazoch,  pri vysokých teplotách klesá množstvo kyslíka ) zhoršujú revitalizáciu bakterií, vzniká viacej malých vločiek. Stredné a veľké vločky sú zastúpené len minimálne. Následkom toho sa zhoršuje čistiaci účinok ČOV, kal sa začína kaziť a zle sedimentuje, môže sa objaviť silný zápach a hodnoty CHSK, BSK na odtokoch sú vysoké.

Trvalým pridávaním AQUAENZYMu, ktorý účinkuje už pri teplotách  nad 0°C, dochádza k urýchlovaniu štiepných reakcií, zvyšuje sa množstvo vločkotvorných mikroorganismov na úkor vláknitých, zlepšuju sa separačné vlastnosti aktivovaného kalu. Biocenóza pracuje i naďalej spoľahlivo a ČOV je schopná čistiť i v mrazivých či horúcich letných dňoch.

Používaním bio-enzymatického prípravku AQUAENZYM na ČOV dosiahneme:

1. V aktivačných nádržiach :

Pridané enzýmy pôsobia ako katalyzátor pre urýchlenie štiepnych reakcií a metabolizácii terajšej biocenózy. Vďaka tomu sa ľahšie rozložia zložité zlúčeniny a tuky na jednoduché prvky a mastné kyseliny v krátkom uhlíkatom reťazci ( radu 10 až 8 ). Tieto látky potom môžu dobre metabolizovať vločkotvorné mikroorganizmy.

Nastáva potlačenie vláknitých baktérií a vločky dorastajú do optimálneho zastúpenia - "najviac stredných a veľkých".

Biocenóza je lepšie odolná voči preťaženiu látkovému aj hydraulickému. ČOV dokáže dobre pracovať i pri 20% preťaženiu. Odstráni sa penenie, zlepšia sa sedimentačné vlastnosti aktivovaného kalu a kalový Index sa zoptimalizuje. Kal bude lepšie regenerovať a sedimentovať, (nebudú sa tvoriť vláknité baktérie ako sú MICROTHRIX alebo NOKARDIA).

Odstráni sa zápach. 

 2. V kalovej koncovke:  

 AQUAENZYM odstráni penenie, lepšie rozloží organiku a zložité zlúčeniny, kal nebude narastať a bude sa lepšie odkalovať.

Kal sa lepšie odvodňuje a vzniká vyššia sušina, min. o 20% je menej kalu.

Vďaka dokonalejšiemu rozkladu organiky sa skvalitní a zvýši produkcia bioplynu

o 15 až 20% ( v závislosti na teplote a množstvo organiky ).

3. Na odtoku sa znížia hodnoty odpadových vôd z celkového zaťaženia, ktoré prichádzajú na ČOV ( CHSK, BSK5, biologický fosfor, dusík, tuky )  minimálne o 20%.

4. Výrazne sa zníži používanie flokulantov, kolagulantov a odstránia sa odpeňovače !

5. Zníží sa spotreba elektrickej energie pri lisování kalu .

6. Odstrani sa zápach.

7. Kalové pole :

Aplikáciou bakteriálneho prípravku AQUABAKTER sa kal zhygienizuje, tzn.zníži sa množstvo enterococcu a koliformných látok pod požadovanú hranicu a zamedzí sa množenie salmonely.

APLIKÁCIA na ČOV:

         V prípade ČOV a na zníženie hodnôt odpadových vôd z prevádzok , sa aplikácia určí výrobcom na mieru podľa parametrov ČOV, prevádzky, hodnôt OV, prípadne uvedených problémov s kalom.

Na ČOV odporúčame aplikovať AQUAENZYM  v kombinácii z bakteriálnym prípravkom AQUAOXYGEN.

Enzymatický prípravok AQUAENZYM rozloží látky obsahujúce zlúčeniny zložitých cukrov, bielkovín a mastných kyselín (vysokých uhlíkových reťazcov) na látky obsahujúce jednoduché cukry, jednoduché zlúčeniny bielkovín a mastných kyselín krátkych uhlíkových reťazcov (rádovo 10 a menej).

Takto upravené látky sú pomocou prevzdušňovania  dobre metabolizovateľné nami pridanými bakteriálnymi mikroorganizmami – prípravkom AQUAOXYGEN, ktorý doplní chýbajúce baktérie. Aquaoxygen je zmesou lifylizovaných mikroorganizmov v suchom stave, ktorá je určená pre biologickú stabilizáciu organických zbytkov a organického znečistenia výlučne v aerobnóm procese. Uvedený biologický prípravok je koncipovaný 12- kmeňmi bakterií v počte 10 na 14 v jednom gramu výrobku. Vysoká koncentrácia bakterií stavia tento preparát do pozície bez konkurenčného a dává predpoklad pre veľmi účinnú stabilizáciu organickej hmoty. Aquaoxygen je využívaný v aktivačních zónách ČOV.

Týmto procesom dôjde k rozloženiu látok a k stabilizácií biocenózy v aktivačnej zóne ČOV. Čo má za následok  výrazné zlepšenie separačných vlastnosti aktivovaného kalu, dôjde k zníženiu CHSK na odtoku z ČOV. Takto upravená voda je vhodnejšia k jednoduchšiemu čisteniu na mestských ČOV. AQUAOXYGEN je lacný, aplikačné dávky sú nízke a preto jeho využívanie nezvyšuje prevádzkové náklady ČOV.


Kontakt

AQUASYSTEM

Novohorská 42
Bratislava
83106


0907139998