Vplyv farieb na organizmus

 

Farby sú dôležitou súčasťou ľudského života, nachádzajú sa v nás i okolo nás. Sú základom života v harmónii, zdraví a blaženosti. Ovplyvňujú našu náladu i našu životnú energiu.

Terapeutický účinok farieb

Viete, že farby môžu liečiť? Je to jednoduchá a krásna metóda. Každá farba má svoj terapeutický účinok pre určitý orgán nášho tela. Lekársky systém liečenia farbami je známy už dávno. Vypracovali ho staré národy, ktoré liečebné účinky farieb overovali dlhé roky. Rovnako i Paracelsus využíval farby pri terapii. V starých čínkých kultúrach sa liečenie farbami rovnako používalo na obnovu zdravia a životnej sily.

Podstatou farebnej terapie je, že farby spôsobujú fyziologické zmeny v bunkách organizmu a menia funkčný rytmus. Každá bunka má svoje zafarbenie a svoje vibrácie. Ak ochorie, jej vibrácie sa zmenia. Ak použijeme lúče potrebnej farby, prinúti to bunku na návrat do normálnej vibrácie, a tým sa uzdraví.

Každá zo základných farieb má určitú vlnovú dĺžku a prináša určitú dávku energie. Preto majú rôzne farby na človeka rôzny vplyv.

Každý z nás pozná liečivý účinok slnečných lúčov, bez nich by nebol život na zemi. Slnečná energia je zastúpená v rastlinách i v potrave, ktorú konzumujeme a tak dostávame do tela potrebnú energiu. Slnečné lúče obsahujú všetky farby. Príroda si vyberá zo slnečného spektra také farby, aké potrebuje. Slnečná aura je dúha zložená z farieb - červenej, oranžovej, žltej, zelenej, modrej, fialovej a ružovej. Hoci žiadna farba nie je zlá ani dobá, môžu nám za nepriaznivých okolností pri ochorení niektoré farby škodiť. Farby na nás majú väčší vplyv než si uvedomujeme. Rôzne farby pôsobia na rôzne energetické centra v tele. Napríklad: červená stimuluje sexuálnu energiu, oranžová s červenou pomáha pri trávení, zelená je plná lásky, harmónie a pokoja, upokojuje naše emócie, modrá ovplyvňuje dýchanie, purpurová podporuje kľud a pomáha pri meditácii. Ostré a intenzívne farby aktivujú a tlmené naopak ukľudňujú.

Vedecké pokusy ukázali, že farby ovplyvňujú správanie a psychiku ľudí. Farby pôsobia na nás rôznym spôsobom, a keďže sme rozdielni, vnímame ich s rozličnou intenzitou. Jednu farbu prijímame viac a inú menej, podľa toho, či na nás pôsobí kladne, možno je dokonca našou obľúbenou, alebo záporne, že sa v jej spoločnosti cítime „nesvoji“. Navyše, s farbami má každý z nás iné asociácie. Zoberme si napríklad modrú. Niekto si predstaví modré nebo, iný azúrové more a ďalší napríklad farbu atramentu či slivky. Ale aj spektrum modrej je veľmi rozdielne. Inú modrú má obloha nad tatranskými štítmi, inú nad Jadranským morom, inak vyzerá obloha nad Košicami a inak nad Bratislavou. A určite inak vnímajú modrú nad Severným pólom a inak nad Južným. Aj farba morí a oceánov hrá nespočetnými odtieňmi modrej, od najjemnejšieho azúru po sýtu až hlbokú modrú. Inou modrou hrá akvamarín a inou zafír či tyrkys. Raz je modrá romantická ako nezábudka, inokedy dramatická ako iris.

Modrá je obloha, modrá je aj voda. Modrá je farba ducha, symbol rozjímania a nebies. Modrá upokojuje, chladí, ba aj lieči.

Farby jednoducho cítime. Sú to totiž vibrácie, ktoré kmitajú na vyšších frekvenciách, a preto ich nepočujeme. Obloha je modrá, pretože molekuly vzduchu rozptyľujú slnečné lúče. Farby na nás pôsobia frekvenciou vibrácií, či si to uvedomujeme, alebo nie. Sme neustále vystavení ich pôsobeniu a vplyvu - v celom okolitom svete, v prírode i v meste, ako aj v našom individuálnom prostredí - v byte a práci; farebné sú šaty, dekorácie, nábytok, autá, ba aj jedlá. Dokonca na nás vplýva aj farba spodnej bielizne. Malo by teda byť samozrejmé, aby sme farby využívali zmysluplne a vedome. Najmä, ak vieme, aká je charakteristika jednotlivých farieb a aké sú ich overené účinky pôsobenia na naše vedomie a podvedomie. Nie je to nič nové, veď už naši dávni predkovia poznali zvláštne účinky farieb na človeka. Starí Egypťania i Gréci využívali farby zámerne a účelne na liečenie.

Modrá pre pokoj duše

Pokusy v rôznych krajinách ukázali, že väčšina z nás považuje určité farby za dráždivé a iné za upokojujúce.

Iné delenie hovorí o farbách teplých a studených. Napríklad sa zistilo, že v modrých miestnostiach ľudia nastavujú termostat o 3 stupne vyššie ako v červených. Modrá sa považuje aj za farbu pasívnu, pretože znižuje krvný tlak a spomaľuje srdcovú činnosť a dýchanie. Zmenu rytmu tepu v súvislosti s modrou farbou vysvetľujú vedci rôznou dĺžkou vysielaných elektromagnetických vĺn. Zvláštny vplyv modrej sa prejavil napríklad i v leteckej doprave - modré kreslá potláčajú nevoľnosť. Modrá farba vyzýva k odpočinku. Pôsobí utišujúco, utlmuje citové návaly, reguluje činnosť štítnej žľazy, urýchľuje hojenie, mierni zápaly a zvyšuje tvorbu bielych krviniek. Zbavuje nervozity, napätia v krčnej oblasti a pri poruchách spánku rýchlo vovedie do ríše snov. Modré steny sú preto pre spálne priam stvorené. Nemusíte však ihneď brať do ruky štetec, stačia modré doplnky - posteľná bielizeň, jemnučko modré záclony, tmavomodré závesy či modrá šatka alebo fólia prekrývajúca svetlo nočnej lampy.

Akonáhle nájde človek správny smer vedúci k správnemu cieľu, je modrá prirodzeným vyžarovaním aj jeho duše. V pôvodných kresťanských cirkvách túto farbu spájali s tým najvyšším, čo môže ľudská duša dosiahnuť; v ľudovej symbolike modrú chápali ako farbu vernosti.

Keďže modrá je aj farbou vody a automaticky ju priraďujeme k tomuto živlu. Neváhajte a ponorte sa do jej liečivej hĺbky zakaždým, keď si to duša zažiada. Celkom jednoducho sa nechajte omývať vodami uvoľňujúceho kúpeľa po dlhom a náročnom dni, po ťažkom pracovnom zaťažení, po psychickom vypätí a strese, alebo aj vtedy, keď zatúžite po modrých diaľkach nad morským obzorom. Vyberte si vhodnú kúpeľovú prísadu s modrými farebnými pigmentmi a spolu s utišujúcimi esenciami rozpustite vo vode aj modrú farbu.

Všeobecný význam modrej farby je kľud, pokoj, uvoľnenie, vyváženosť, harmónia. Je to ženská farba, vyjadrujúca bezpečie v tele matky. Modrá ukľudňuje, zjemňuje, ochladzuje, podporuje schopnosť zážitkov a otvára ducha intuície a dojmov. Symbolizuje vernosť, idealizmus, dôverčivosť, čistotu, voľnosť a slobodu. Liečiteľsky je vhodná pri nespavosti, ukľudňuje nervovú sústavu, odstraňuje kŕče, tlmí bolesti a smäd, zastavuje krvácanie, znižuje telesnú teplotu. Je veľmi vhodná pre nekľudné, nekoncentrované a roztržité deti.

Zlato-žltá farba

Žltá farba je najsvetlejšia z pestrých farieb, pôsobí jasne, povzbudzuje, zahrieva, rozveseľuje, je to žiarivá, optimistická a otvorená farba. Je to farba radosti – oslobodzuje. Pôsobí oživujúco, kdekoľvek ju použijete. Žltá zvyšuje výkonnosť, tvorivosť, osviežuje, povzbudzuje a dodáva chuť do práce. Je symbolom múdrosti, vysokej inteligencie. Podporuje chápavosť a horlivosť v učení a pôsobí pozitívne na pamäť. Je to farba spokojnosti, kreativity, predstavivosti a je zaručeným prostriedkom proti zlej nálade, nechuti a skleslosti. Podporuje nadväzovanie kontaktov, pamätanie zážitkov, dojmov a chuť učiť sa novým veciam. Svojim pozitívným vyžarovaním pôsobí povzbudivo na nervy, zlepšuje pamäť a myšlienkové pochody, podporuje schopnosť učiť sa, dodáva inšpiráciu. Preto je často farbou umelcov.

Napomáha organizmu vo vylučovaní jedovatých látok, zmierňuje depresiu, regeneruje vyčerpané nervy, čiže privádza do dobrej nálady. Je farbou prírody, obrody, nádeje, pokoja a rovnováhy. Žltá farba je teplá, má oživujúci účinok, nositeľ tejto farby túži po slobode, po dobrej nálade, po intelektuálnych zážitkoch. Je farbou múdrosti, otca, zvedavosti; odzrkadľuje túžbu po slobodnom živote bez prekážok, po šťastí a po radosti. Liečiteľsky sa využíva pre laxatívne a močopudné účinky pri ochorení obličiek, na očistu organizmu, pri ochoreniach čriev, pečene, žlčníka. Tiež pri liečbe cukrovky, zápche, infekčných a kožných ochoreniach a impotencii. Pozitívne ovplyvňuje nervy. Je preto dobré pred skúškami na ukľudnenie trémy predstaviť si žltú farbu. Ľudia, ktorí obľubujú túto farbu sú stále duševne čulí, majú vynikajúci intelekt a pamäť a silne vyvinuté vnímanie. Stále majú chuť sa niečo učiť. Medzi ľuďmi sú obľúbení, ľahko komunikujú, ale niekedy sa môžu sebapreceňovať. Zlatistá farba vracia energiu, optimizmus a stimuluje tvorivosť. Zlatá farba sa vždy spájala s pocitom hojnosti, lesku a nadbytku. Je to farba stredu, univerzálnej lásky, najvyšších hodnôt, idealizmu a šľachetnosti. Zlatá transformuje poznanie v pochopenie, pomáha pri zvládnutí duševných neistôt.